Gazipaşa Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Gazipaşa tarihi hakkında bilgi veren, gezip görülecek yerler hakkında fikir edinmenizi sağlayan, Gazipaşa ve çevresinde yapılabilecek aktiviteleri anlatan Gazipaşa tanıtım sayfası.
 
 
Gazipaşa Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar Tarihi MÖ 2000li yıllara uzanan Gazipaşanın ilk sakinleri Hititlerin bir kolu olan Luvilerdir. Yunanlılara, Romalılara, Selçuklulara, Karamanoğullarına da ev sahipliği yapan Gazipaşa Osmanlı Döneminde Fatih Sultan Mehmet'in Kaptan'ı Deryası Gedik Ahmet Paşa tarafından Alanya'nın fethinden 2 yıl sonra 1472de Karamanoğlu Beyliği'nden alınarak Osmanlı hakimiyetine dahil etmiştir. O zamanki adı Selinti olan Gazipaşanın ünlü Gezgin Evliya Çelebinin Seyahatnamesinde şu şekilde bahsi geçmektedir: "XVIII. yy'da Selinti kazası, İçel (Mersin) sınırları içerisinde Silifke Sancağı'na bağlı 26 köyü olan ve yıllık 80 akçe vergi veren bir kazadır. Deniz kenarında bakımlı cami ve evler ile yemyeşil dağlara sahiptir. Kıbrıs'a 70 mil uzaklıkta iskelesi vardır."
 
 
 

Gazipaşa Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Siz de Gazipaşa için bir öneri ekleyin
Yalan Dünya Mağarası
Yalan Dünya Mağarası
Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde bulunan Yalan Dünya Mağarası, Akdeniz'in ilgi çekici yerlerinden biridir. Turizm açısından önemini arttırmak için çalışmalar yapılan mağaraya ilgi ikiye katlanmıştır. Oluşan sarkıt ve dikitler, oyuklar, odacıklar ve [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 5 Haziran 2012, Salı - Yorum Sayısı : 3
Selinus Antik Kenti
Selinus Antik Kenti
Alanya'nın Gazipaşa ilçesinin sınırları içinde yer alan bir antik kent daha… İlginizi çekecek eski bir yaşam alanı olan antik kentin tepesinde Ortaçağ Kalesi bulunmaktadır. Kentin akropolü tepede yer alıp, içerisinde [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 5 Haziran 2012, Salı - Yorum Sayısı : 0
 
 
Peki Gazipaşa hakkında sen neler düşünüyorsun?

En Çok Beğenilen Oteller
 
En Çok Yorumlanan Oteller
 
En Çok Beğenilen Mekanlar
 
 
 
Alanya Otelleri gezgin yorumları ve fiyatları için tıkla.

Yeşillikler içerisinde doğa ile başbaşa keyifli bir tatil için Ayder Yaylası Otelleri sayfasını inceleyin.

Tarihi eserleri, bol çeşitli salatası ile Karadeniz'e açılan Amasra'yı gezmek için Amasra turları sayfamıza bir göz atın.

Seyahat Tüyoları