Gazipaşa Gezilecek Yerler

Tarihi MÖ 2000li yıllara uzanan Gazipaşanın ilk sakinleri Hititlerin bir kolu olan Luvilerdir. Yunanlılara, Romalılara, Selçuklulara, Karamanoğullarına da ev sahipliği yapan Gazipaşa Osmanlı Döneminde Fatih Sultan Mehmet'in Kaptan'ı Deryası Gedik Ahmet Paşa tarafından Alanya'nın fethinden 2 yıl sonra 1472de Karamanoğlu Beyliği'nden alınarak Osmanlı hakimiyetine dahil etmiştir. O zamanki adı Selinti olan Gazipaşanın ünlü Gezgin Evliya Çelebinin Seyahatnamesinde şu şekilde bahsi geçmektedir: "XVIII. yy'da Selinti kazası, İçel (Mersin) sınırları içerisinde Silifke Sancağı'na bağlı 26 köyü olan ve yıllık 80 akçe vergi veren bir kazadır. Deniz kenarında bakımlı cami ve evler ile yemyeşil dağlara sahiptir. Kıbrıs'a 70 mil uzaklıkta iskelesi vardır."

Gazipaşa gezilecek yerleri için misafir tavsiyeleri

 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
Yalan Dünya Mağarası
Yalan Dünya Mağarası

-

Savaş Aktepe tarafından...

Çok güzel gezilip görülecek yerler, herkese tavsiye ederim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Yalan Dünya Mağarası
Yalan Dünya Mağarası

-

Yalan Dünya Mağarası

Metin Bey, bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Gerekli düzeltmeler yapıldı.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Yalan Dünya Mağarası
Yalan Dünya Mağarası

-

Yalan Dünya Mağarası

Alanya'nın Gazipaşa mevkisi değil, Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde... Ve Avrupa'nın emsalinde en uzun mağarasıdır. Türkiye'de başka eşdeğeri yoktur. Ama maalesef tanıtımı çok fazla yapılamamıştır. Yakınında Nohut Yeri Kalesi ve yeraltı şehri vardır ki bu yıl yapılan kazılarda Avrupa'nın en eski yerleşim yeri olduğu ABD ve Türk arkeologlarca açıklanmıştır.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)

Bölgede Son YorumlananlarKelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Bölge: Gazipaşa

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Gazipaşa Gezilecek Yerler

Toplam 2 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Lütfen seçiniz
 • En uygun sonuca göre listele En uygun sonuca göre listele
 • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
 • Puana göre listele Puana göre listele

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Alanya'nın Gazipaşa ilçesinin sınırları içinde yer alan bir antik kent daha…

İlginizi çekecek eski bir yaşam alanı olan antik kentin tepesinde Ortaçağ Kalesi bulunmaktadır.

Kentin akropolü tepede yer alıp, içerisinde kilise ve sarnıç yapıtları vardır ve bu yapıtlar günümüze kadar gelmeyi başaran parçalar arasındadır. Selinus Antik Kenti'nin diğer yapıları sahil ve yamaç tarafındadır. Hamamlar, Selçuklu Köşkü, su kemeri ve agoralar kalan yapıtların bazılarıdır. Bu bölge Klikya bölgesinin en önemli noktasıdır. Antalya tatilinizde bu antik kenti ziyaret ederken yakınlarında bulunan Syedra Antik Kenti'ne de vakit ayırmayı unutmayın.

 • Doğal Güzellikler
Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde bulunan Yalan Dünya Mağarası, Akdeniz'in ilgi çekici yerlerinden biridir.

Turizm açısından önemini arttırmak için çalışmalar yapılan mağaraya ilgi ikiye katlanmıştır. Oluşan sarkıt ve dikitler, oyuklar, odacıklar ve tüneller geziniz sırasında karşınıza çıkacak ve ilginizi çekecek.

Sürprizlerle dolu Yalan Dünya Mağarası'nı muhakkak görmelisiniz. İhtişamlı görüntüsü altında burayı keşfetmek keyifli anlar yaşamanızı sağlayacak. Buradaki geziniz bittiğinde görmeniz geren başka güzellikler ve cezbedici yerler de var. Syedra Antik Kenti, Sinek Kalesi, Alara Kalesi, Selinus Antik Kenti ve diğerleri… Hepsi dikkatinizi çekecek ve her gördüğünüz yerde farklı heyecanlar yaşayacaksınız.